Matka Kolumba
Wtorek, 23 stycznia 2018 r. imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy | Wtorek II tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy

AKTUALNOŚCI

Prosto z Syberii

Wakacje szybko minęły. Już wrzesień, pozostały jednak niezapomniane przeżycia...W Rosji dzieci rozpoczynają wakacje pod koniec maja. Trwają 3 miesiące. W naszym centrum „Radość” również rozpoczęły się wakacje dla dzieci...

Ale już na początku czerwca, przy pomocy parafian rozpoczęliśmy malowanie naszego centrum, gdzie w miarę szybko uwinęliśmy się z pracą. Ostatniego czerwca wyjechałyśmy z dziećmi na Wakacje z Bogiem nad j. Bajkał, gdzie byliśmy 6 dni. Podczas tych dni miałyśmy różne zajęcia dla dzieci, była wspólna modlitwa, praca w grupach, różne spotkania, zabawy, oczywiście nie zabrakło i odpoczynku na plaży Bajkału. Dzieci do domów powróciły szczęśliwe, pełne wrażeń i radości a my trochę zmęczone.
Natomiast od 12 – 16 lipca w Irkucku odbyło XVII Diecezjalne Spotkanie Młodzieży.
Spotkanie rozpoczęło się w Irkucku, a potem cała grupa pojechała do Usola Sybirskiego do sióstr Karmelitanek, aby zapoznać się z siostrami. Dla większości młodzieży było to pierwsze spotkanie z siostrami klauzurowymi. Potem, 13 lipca, dojechaliśmy do parafii w Usolu na Mszę świętą i różaniec fatimski. Następny dzień był poświęcony ekologii. Obecny rok w Rosji jest rokiem ekologii, a więc pojechaliśmy do Muzeum, które znajduje się na wysypisku śmieci. Tam zobaczyliśmy przeróżne rzeczy zrobione przez grupę ludzi z eksponatów i różnych resztek, które ludzie wyrzucają do śmieci. Po południu było praktyczne zadanie, gdzie całą grupą zbieraliśmy śmieci na plaży na zalewem angarskim.
Natomiast sobota była poświęcona objawieniom Matki Bożej i jubileuszowi 100-lecia objawień Maryi w Fatimie. Między innymi obejrzeliśmy film „Imię Maryi”, były różne spotkania w grupach, konferencje. W niedzielę, po uroczystej Mszy św., przy udziale parafian, odbyło się podsumowanie konkursu Objawień Matki Bożej w Fatimie, w naszej diecezji. Przez kilka miesięcy dzieci i młodzież w różnym wieku, przygotowywała się do tego konkursu. Najmłodsi rysowali różne sceny z życia trzech pastuszków i objawienie Matki Bożej, starsi brali udział w multimedialnym konkursie albo pisały test związany z objawieniami Matki Bożej w Fatimie. Z naszej parafii 9 osób dzieci i młodzieży wzięło udział w tym konkursie, wszyscy uczestnicy konkursy otrzymali piękne nagrody. Sierpień w naszej diecezji był obfity w wielkie wydarzenia. Od 17 -20 sierpnia odbyła się Konferencja Duszpasterska dla księży, sióstr zakonnych i delegatów z każdej parafii naszej diecezji. Kulminacją uroczystości była niedziela 20 sierpnia, kiedy w katedrze Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Irkucku, odbyły się uroczystości koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Korona została poświęcona już w 2002 roku przez papieża Jana Pawła II. Po 15 latach wierni Kościoła katolickiego w Rosji doczekali się tak niezwykłej uroczystości. Nałożenia korony wspólnie dokonali ordynariusz diecezji irkuckiej bp Cyryl Klimowicz oraz pierwszy biskup diecezji św. Józefa w Irkucku i budowniczy katedry – bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W tej uroczystości wzięli udział również kapłani i osoby świeckie od lat wspierające diecezję irkucką z wielu krajów i z różnych regionów Rosji, a także przedstawiciele środowisk polonijnych, dyplomaci oraz liczni wierni z Irkucka i z okolicznych parafii. Z naszej parafii w tej uroczystości wzięło udział 18 osób.
Historia tej figury naznaczona jest wydarzeniami, które mają wymowę symboliczną. Korona była już gotowa w 2002 r. Bp Jerzy Mazur, biskup irkucki zawiózł koronę do Rzymu, gdzie 7 października 2002r, w Dzień Matki Bożej Różańcowej poświęcił ją ojciec święty Jan Paweł II. Doszło jednak do wydarzeń, które uniemożliwiły wówczas koronację. Dzisiaj na to wszystko patrzymy oczami wiary. Jak podkreśla bp Jerzy Mazur w homilii, uroczystości koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Irkucku wpisują się w 100-lecie objawień w Fatimie. By umieścić koronę na głowie figury Matki Bożej, dwaj hierarchowie musieli się wspiąć po specjalnych schodkach na wysokość sześciu metrów. Nasza diecezja św. Józefa w Irkucku obejmuje terytorium o powierzchni 10 mln km². Jest to największa diecezja świata, w której pracuje 40 księży i trochę więcej sióstr zakonnych. Irkucka świątynia została konsekrowana we wrześniu 2000 r. W lutym 2002 r. powstała diecezja św. Józefa w Irkucku. Wszyscy bardzo mocno tę uroczystość przeżyli, w niejednych oczach pojawiły się łzy radości i dziękczynienia Bogu, za Matkę, która jest naszą Królową Syberii. Nasi parafianie jechali nocą i powracali również nocą do swych domów, pomimo zmęczenia wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Siostry z Ułan Ude

katedra w Irkucku
odsłon: 320 | aktualizowano: 2017-09-04 21:51 |

Zgromadzenie Sióstr
św. Dominika

Al. Kasztanowa 36, 30-227 Kraków tel. (0-12) 4252405
domgen@dominikanki.pl

© 2010 - 2018 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone