Matka Kolumba
Wtorek, 23 stycznia 2018 r. imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy | Wtorek II tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy

AKTUALNOŚCI

STULECIE w Kielcach

We wtorek, 17 października, w ramach obchodów 100-lecia działalności Sióstr Dominikanek w Kielcach w klasztornej kaplicy została odprawiona Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego.

Wraz z Siostrami, na czele z Matką Generalną Aleksandrą Zarębą, modlili się również pracownicy i wychowankowie Zespołu Placówek Oświatowych im. Matki Kolumby Białeckiej. Przygoda Sióstr Dominikanek z Kielcami zaczęła się od czasów I wojny światowej. Władze wojskowe zaprosiły siostry do pomocy w szpitalu wojskowym. Najpierw pracowały one przy chorych w szpitalu wojskowym, a po zakończeniu działań wojennych ówczesny biskup Augustyn Łosiński zaprosił siostry do poprowadzenia tutaj przytułku dla sierot wojennych. W 1960 roku ówczesne władze zabrały dzieci do państwowych domów dziecka, a siostrom oddały pod opiekę dzieci niepełnosprawne umysłowo. Głównym zadaniem Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika jest głoszenie prawdy ewangelicznej najbardziej potrzebującym. Obecnie w Kielcach te działania skupiają się głównie wokół Specjalnego Ośrodka Wychowawczego im. Matki Kolumby Białeckiej i Niepublicznego Przedszkola „ U Dominikanek” prowadzonych przez siostry. Do Ośrodka przyjmowane są dzieci i młodzież w wieku od 7 do 24 lat, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną, autyzm, zespół Aspergera lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym. Ośrodek oferuje nocleg, wyżywienie i zajęcia pozalekcyjne. Wychowankowie na zajęcia lekcyjne uczęszczają do pobliskich szkół.
W Przedszkolu pod opieką Sióstr przebywa obecnie 60 dzieci. W ofercie przedszkola, oprócz podstawowych zajęć, jest także sporo propozycji dodatkowych. Dzieci mogą korzystać między innymi z katechezy, nauki języka angielskiego, zajęć tanecznych, gimnastyki, rytmiki, warsztatów plastycznych, ceramicznych , dogoterapii , spotkań z filharmonią i z różnymi ciekawymi ludźmi.
Siostry starają się każdemu wychowankowi, zarówno w Ośrodku jak i w Przedszkolu, zapewnić poczucie bezpieczeństwa oraz dogodne warunki do wszechstronnego rozwoju.

odsłon: 216 | aktualizowano: 2017-10-24 16:29 |

Zgromadzenie Sióstr
św. Dominika

Al. Kasztanowa 36, 30-227 Kraków tel. (0-12) 4252405
domgen@dominikanki.pl

© 2010 - 2018 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone