Matka Kolumba
Niedziela, 17 grudnia 2017 r. imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii | III Niedziela adwentu

AKTUALNOŚCI

Pliki do pobrania

Sympozjum o błogosławionych i kandydatach na ołtarze Diecezji Sandomierskiej.

Cieszymy się niezmiernie, że nasza Siostra Justyna Dombek wygłosiła referat o Matce Założycielce - "Wierna utajonej Miłości - Matka Kolumba Białecka i jej eucharystyczny program życia" i o bł. Julii Rodzińksiej pt. "Błogosławiona Julia Rodzińska. Aktualność, inspiracje i posłanie" w ramach sympozjum diecezji sandomierskiej.  

Dnia 6 maja w Sandomierzu odbyło się sympozjum duszpastersko-historyczne przygotowane w ramach obchodów 200-lecia powstania Diecezji Sando- mierskiej. Zaproszeni prelegenci przybliżyli sylwetki Błogosławionych i Sług Bożych, którzy związani byli z Diecezją Sandomierską. Ordynariusz diecezji bp Krzysztof Nitkiewicz w słowie wprowadzającym powiedział m.in. Ich piękno kształtowało przez wieki serca naszych przodków. Ono formuje także nas, chociaż bywamy bardzo odmienni [-]”. Biskup zachęcał, by potraktować  sympozjum, jako intronizację niezwykłych świadków wiary, aby mogli jeszcze bardziej inspirować i potrząsnąć naszym sumieniem. Ogromnie się cieszymy, że wśród błogosławionych do XVIII wieku, takich jak Wincenty Kadłubek, Kinga, Jolanta i Salomea, zostały przedstawione postacie  naszych braci dominikańskich: Jacka, Czesława oraz męczenników sandomierskich. Nie zabrakło też akcentów siostrzanych  związanych z naszą rodziną zakonną. Została przybliżona postać  Matki Kolumby, cichej bohaterki  Kościoła polskiego, która próbowała w sposób heroiczny zaradzić duchowej i materialnej biedzie rodaków. To ona, wierna Utajonej Miłości, ponad czasowo kieruje przesłanie, by żyjąc Ewangelią służyć innym niosąc w swym sercu eucharystyczną obecność Jezusa. To ona uczy, jak poprzez współczującą obecność być świadkami nadziei dla cierpiących. Przeżywany przez nas okres czekania na beatyfikację, musi być czasem nie tylko zgłębiania bogactwa jej życia i odczytywania go na nowo, ale również  intensywnej modlitwy wdzięczności za jej wierność w przyjmowaniu łaski Bożej.   

Wśród  omawianych  męczenników z czasów II wojny światowej nie mogło zabraknąć naszej pierwszej polskiej dominikańskiej męczennicy bł.  Julii Rodzińskiej. Jej heroiczna postawa inspiruje do tego, by  zdobywać serca młodych wymagającą miłością i odpowiedzialnie wychowywać ich dla Nieba i ziemi. Siostra Julia Rodzińska zachęca do tego, by zawsze ufać Jezusowi i pozwolić Mu działać w sercu przez modlitwę i autentyczne życie sakramentalne. Swoją postawą w obozie uczy, by odważnie być światłem w ciemności budując w swoim środowisku wspólnotę wiary, modlitwy i miłosierdzia oraz by bronić świętości życia  i godności umierania.

Warto zauważyć, że referaty o naszych heroicznych Siostrach zostały ubogacone prezentacjami  i zostały przyjęte z nieukrywanym zainteresowaniem i wdzięcznością.

                                                                                                                s. Justyna OP

odsłon: 478 | aktualizowano: 2017-05-22 15:51 |

Zgromadzenie Sióstr
św. Dominika

Al. Kasztanowa 36, 30-227 Kraków tel. (0-12) 4252405
domgen@dominikanki.pl

© 2010 - 2017 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone