Matka Kolumba
Wtorek, 23 stycznia 2018 r. imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy | Wtorek II tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy

KLASZTORY

49. ŻÓŁKIEW NA UKRAINIE

80300 Żółkiew
ul.Teslenka 1a
Ukraina
tel/fax: 0-0380-3252/22-817
e-mail: siostryszkola@wp.pl

 

Dominikanki na Ukrainie

Zgromadzenie Sióstr św. Dominika od początku swojego powstania, tj. od połowy XIX wieku, jest związane z Kościołem na Kresach Południowo-Wschodnich. W diecezji lwowskiej przyszła na świat założycielka Zgromadzenia Sługa Boża Matka Kolumba Róża Białecka. Ze Lwowem była związana jej droga powołania. Ówczesne wyzwania stojące przed lwowskim Kościołem ukształtowały cel założonego przez nią Zgromadzenia. Widziała zaniedbany lud galicyjski zarówno na wioskach jak i w samym Lwowie. Pierwszy dom Zgromadzenia powstał w Galicji w Wielowsi (dzisiaj dzielnica Tarnobrzega). Kolejno powstawały domy:

  • Rawa Ruska, 1886 r. - gimnazjum żeńskie i katechizacja,
  • Żurów, 1889 r. - praca parafialna,
  • Tarnopol, 1907 r. - zakład dla sierot i internat,
  • Złoczów, 1911 r. - przedszkole i internat, praca parafialna i katechizacja,
  • Lwów, 1925 r. - internat,
  • Annowola, 1929 r. - ochronka, katechizacja, praca parafialna,
  • Chodorów, 1932 r. - przedszkola, Stowarzyszenie Katolickie, kuchnia dla ubogich, praca parafialna,
  • Dzibułki, 1936 r. - ochronka, kursy robót ręcznych, praca parafialna.

Do wybuchu II wojny światowej na terenach obecnie ukraińskich pracowała ok. 1/3 Zgromadzenia. Wszystkie wyżej wymienione domy zostały zamknięte na skutek terroru komunistycznego i zmiany granic Polski. W roku 1946 wszystkie Dominikanki zostały deportowane do Polski.

Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości powróciłyśmy na tereny, gdzie wcześniej żyły i pracowały nasze Poprzedniczki.

We wrześniu 1994 roku na zaproszenie metropolity lwowskiego ks. abp Mariana Jaworskiego przybyłyśmy do Żółkwi liczącej około 14 000 mieszkańców.

Dominikanki w Żółkwi

Katechizujemy dzieci i młodzież żółkiewskiej parafii św. Wawrzyńca a także dzieci z rejonu, które uczą się w naszej szkole.

Szczególną opieką otaczamy chorych i opuszczonych odwiedzając ich w domach i organizując  im możliwość przyjmowania sakramentów.

Dominikański charyzmat jest na wskroś maryjny - z naszej inicjatywy powróciła do swojego miasta Matka Boża Żółkiewska w cudownej ikonie (kopii), słynącej łaskami już czasach potopu szwedzkiego, a od 1946 r. będącej w Warszawie na Służewie. Jesteśmy kustoszami Ikony, zaprowadziłyśmy w parafii nieustającą nowennę do Pani Żółkiewskiej, założyłyśmy i opiekujemy się Różami Różańcowymi. Organizujemy zmiany tajemnic różańcowych, katechezy maryjne i spotkania okolicznościowe dla członków Róż.

Od 1995 r. działa przy naszym klasztorze Sobotnia Szkoła Języka Polskiego. Realizujemy program nauczania w zakresie języka polskiego z elementami kultury i historii oraz geografii Polski oraz katechizujemy. W bieżącym roku szkolnym na zajęcia z jezyka polskiego i religii uczeszcza 171 uczniow w Żółkwi a na spotkania w Starej Skwarzawie przychodzi ponad 20 osób. Dzieci i młodzież podzieleni są na grupy-klasy w zależności od wieku i posiadanej znajomości języka polskiego. Każda klasa ma dwie godziny języka polskiego i godzinę religii, co daje nam teraz ponad 20 godzin zajęć tygodniowo. Najchętniejsi do nauki są najmłodsi, sześcio-, siedmioletni ale nastolatki przychodzą aż do ukończenia nauki w państwowej szkole czyli do osiągnięcia lat 17-, 18-tu. Prowadzimy też naukę gry na gitarze, zajęcia plastyczne, śpiew czy spotkania grupy teatralnej bądź biblijne spotkania „Dzieci Maryi”.

Przy klasztorze działa również punkt pomocy humanitarnej. Potrzebujący, chorzy, ubodzy i rodziny wielodzietne otrzymują pomoc materialną – odzież, czy żywność. 

W czasie wakacji organizujemy dla dzieci i młodzieży półkolonie, obozy wędrowne, wyjazdy w ukraińskie Karpaty, nad morze, czy do Polski.

W klasztorze co roku zatrzymują się studenci ASP na trzy tygodnie. Młodzi konserwatorzy odbywają w kolegiacie żółkiewskiej praktyki studenckie i od dwudziestu lat przywracają świetność tej perle renesansu europejskiego. Pod klasztornym dachem znajdują przystań także pielgrzymi. 

Troszczymy się również o miejsca związane z życiem Sługi Bożej Matki Kolumby Róży Białeckiej, Założycielki naszego Zgromadzenia. Widok na mapie

odsłon: 6543 | aktualizowano: 2012-12-18 21:43 |

Zgromadzenie Sióstr
św. Dominika

Al. Kasztanowa 36, 30-227 Kraków tel. (0-12) 4252405
domgen@dominikanki.pl

© 2010 - 2018 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone