Matka Kolumba
Niedziela, 21 stycznia 2018 r. imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory | II Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Agnieszki

NASZE DZIEŁA

SŁUŻBA NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM

Nasza Założycielka Matka Kolumba Białecka, kiedy zakładała Zgromadzenie pragnęła być blisko osób chorych, biednych i umierających. Dlatego pierwszy klasztor założyła w Wielowsi, w biednej wówczas wiosce, zamieszkanej przez ludzi potrzebujących bezinteresownej pomocy pielęgnacyjnej, bezpłatnej edukacji szkolnej i religijnej. 

 

Od początków  Zgromadzenia dominikanki spieszyły z pomocą do ludzi chorych, których w Wielowsi nie brakowało z powodu panującego tu malarycznego klimatu. Ze względu na ubóstwo mieszkańców Wielowsi nie było stać na płatną opiekę medyczną. Matka wrażliwa na niezawinioną biedę tych ludzi chodziła z siostrami do ich domów, by pielęgnować, przynieść potrzebne lekarstwa i zaradzać chorobom. 

W czasach Matki Kolumby ludzie nie byli w stanie uchronić się przed różnymi epidemiami śmiertelnych chorób. Siostry często były proszone, by towarzyszyć umierającym swoją modlitwą. Zdarzało się, że siostry zarażały się od osób, którym niosły pomoc i same umierały.

                 Klasztor w Wielowi, pierwszy klasztor dominikanek założony przez Matkę Kolumbę.

Matka Kolumba swoją troską otoczyła również najmłodszych mieszkańców Wielowsi. Zadbała o ich edukację, która była dla dzieci niedostępna ze względu na brak środków finansowych. Szkolnictwo wówczas było płatne. Matka razem z siostrami przychodziła do dzieci, które zajęte były pilnowaniem wypasających się zwierząt i prowadziły lekcje "pod gołym niebem". Z czasem  w budynku obok klasztoru powstała szkoła bezpłatna, do której dzieci mogły przychodzić  i zdobywać podstawową wiedzę szkolną, a także religijną.

Dominikanki kontynuują dzieło ewangelizacji i troskę Matki Założycielki o chorych, najmłodszych i umierających, prowadząc Domy Pomocy Społecznej, Ośrodek Wychowawczy, Przedszkola i Domy Opieki dla osób starszych. Ufamy, że towarzyszy nam błogosławieństwo naszej Założycielki. 

odsłon: 34799 | aktualizowano: 2011-07-29 20:47 |

Zgromadzenie Sióstr
św. Dominika

Al. Kasztanowa 36, 30-227 Kraków tel. (0-12) 4252405
domgen@dominikanki.pl

© 2010 - 2018 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone