parallax background

Zakończyło się czuwanie Jerycho

18 marca, 2018
Ekstremalne Siostry
18 marca, 2018
Spotkanie w Mińsku
20 marca, 2018
Ekstremalne Siostry
18 marca, 2018
Spotkanie w Mińsku
20 marca, 2018

Mszą Świętą o godzinie 8.00 zakończyło się dziś w Wielowsi siedmiodniowe czuwanie Jerycho w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Matki Kolumby Białeckiej. Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. We Mszy uczestniczyły siostry będące w zarządzie Zgromadzenia z Matką Aleksandrą na czele, siostry wielowiejskiej wspólnoty, nowicjat z Białej Niżnej oraz przybyli wierni.

Podczas homilii bp Nitkiewicz nawiązał do obrazu obumierającego ziarna z dzisiejszej Ewangelii. Takim ziarnem, które przyniosło obfity plon, była Matka Kolumba: To jest pewien proces, droga do przebycia. Wkraczamy na nią, gdy przestajemy myśleć o sobie, stawiać samych siebie w centrum uwagi, zabiegać o osobiste korzyści, bezpieczeństwo, wygodę. W ten sposób przywracamy w naszym życiu prymat Boga. Stajemy się zdolni, by odczytać Jego wolę i ją przyjąć, zaufać Mu, dać się poprowadzić. Tylko taka droga wiedzie do pełni życia - mówił biskup.

Dziś przypada 131. rocznica odejścia do Pana naszej Matki Założycielki. O dniu śmierci Matki Kolumby 18 marca 1887 roku w Kronice znajdujemy dość obszerne i szczegółowe informacje. Wynika z nich jasno, że siostry, które były przy śmierci Matki, są przekonane, że była to śmierć świętej. Dostrzegają łaski, jakich Bóg udzielił Matce Kolumbie w ostatnich chwilach życia, co świadczy też o jej świątobliwej śmierci. W Kronice czytamy:
Przed końcem życia skończyła się walka, a teraz nastał słodki sen błogosławionych. Nie widać było najmniejszej boleści, spokój dziwny, niebiański, zajaśniał na zbolałym, ciężkimi cierpieniami wybladłym, obliczu. Bóg Najdobrotliwszy odjął boleści konania, nawet, co do ciała, nagradzając niejako w części, już tu, naszą Matkę za mężne dźwiganie tylu krzyżów moralnych i fizycznych.
I moment śmierci: Około wpół do dziesiątej godziny Matka Najdroższa jeszcze raz odetchnęła lekko i oddała swą śliczną duszę w ręce Ojca Najmiłosierniejszego! Tak spokojnie, tak cicho! Wokoło Matki także cisza panowała; wśród modłów łzy płynęły, lecz każda z sióstr czując, że to śmierć świętej, nie przerywała ani jednym westchnieniem tego snu Matce Najdroższej.

Fotorelację z dzisiejszej Mszy świętej w Wielowiejskiej kaplicy możemy znaleźć TUTAJ.

Zachęcamy również do obejrzenia ostatniej części naszego filmu prezentującego życie Matki Kolumby Białeckiej.