parallax background

Co nowego w Ułan – Ude

7 stycznia, 2020
Zjazd formacyjny Junioratu
31 grudnia, 2019
Sylwestrowe Czuwanie w Białej Niżnej
8 stycznia, 2020
Zjazd formacyjny Junioratu
31 grudnia, 2019
Sylwestrowe Czuwanie w Białej Niżnej
8 stycznia, 2020

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, rozpoczęły się u nas na długo przed Świętami. Dzieci przygotowywały Jasełka, wykonywały różne zabawki na choinkę itd. Przed Świętami z tych dziecięcych prac zrobiliśmy wystawę i kiermasz dla parafian.
W Wigilię Bożego Narodzenia odbyła się Wieczerza Wigilijna dla parafian, na którą przyszły również i dzieci, które przychodzą do naszego centrum. Niektóre z nich są ochrzczone, ale w rodzinach nie ma tradycji wspólnej wieczerzy Wigilijnej. Dla nich było to wielkie wydarzenie, z radością podchodziły do parafian z opłatkiem w ręku składając im życzenia. S. Erika przy pomocy parafian przygotowała kilka potraw wigilijnych, które wszyscy z apetytem jedli, a nasi najmłodsi parafianie chcieli od razu przepis na zupę grzybową, aby w ich domach rodzinnych mamy też takie gotowały. Zaraz po Wieczerzy wszyscy uczestniczyli w Pasterce.
Natomiast w Boże Narodzenie główna Msza św. odbyła się dopiero wieczorem, ponieważ w Rosji jest to dzień pracujący. Pomimo prawie czterdziestu stopni mrozu, na Mszę św. przyszło wielu ludzi i dzieci. Przed Mszą św. dzieci przedstawiły piękne Jasełka dla parafian, które wszystkim się bardzo podobały. Ta mała siedmioosobowa grupka dzieci, które brały udział w Jasełkach to prawdziwi mali artyści. Kilka dni później odbyła się choinka dla dzieci, na którą przyszły małe dzieci ze swoimi rodzicami i dla nich również zostały przedstawione Jasełka. Podczas noworocznych ferii w Irkucku już po raz XV odbył się Festiwal Jasełek. W Festiwalu wzięło udział pięć grup dzieci i młodzieży, dwie grupy z Irkucka, Angarska, Usola-Sybirskiego i my, wszystkich razem było nas ponad 100 osób. Nasza grupa dzieci przedstawiała Jasełka dwa razy, w sobotę podczas Festiwalu i w niedzielę po głównej Mszy św. dla parafian z katedry. Grupa naszych dzieci bardzo ładnie przedstawiła Jasełka w sobotę i dlatego też poproszono nas abyśmy pokazali je jeszcze raz.
Podróż do Irkucka była wielką wyprawą dla całej grupy. Cała noc jechaliśmy pociągiem, tam byliśmy dwa dni i z powrotem nocą wracaliśmy do Ułan-Ude. Kilkoro dzieci po raz pierwszy jechało pociągiem, dla nich to było niesamowite przeżycie, a szczególnie kiedy mogły zobaczyć Katedrę oraz dzieci i młodzież z innych parafii. W sobotę po Festiwalu, wieczorem, pojechaliśmy z naszymi dziećmi na główny plac Kirowa w Irkucku, gdzie znajduje się kilkunastometrowa choinka pięknie oświetlona i gdzie są różne świąteczne atrakcje dla dzieci. Również w niedzielę po południu zwiedzaliśmy Irkuck tzw. nowy kwartał, gdzie jest bardzo ładnie i dużo ciekawych rzeczy się znajduje. W tym roku w pierwszych dniach stycznia w Irkucku jest w miarę ciepło (-12 stopni w dzień) a więc można pochodzić po mieście i cokolwiek zobaczyć. Do Ułan-Ude dzieci wróciły bardzo zadowolone i długo będą wspominać ten wyjazd do Irkucka.
Również w okresie Bożonarodzeniowym w naszym kościele odbył się koncert muzyki organowej. Z Irkucka przyjechała do nas pani organistka Jana Judieńkowa. Koncert ten rozpoczyna w naszej Republice XI Festiwal Bożonarodzeniowy organizowany przez Filharmonię naszego miasta i Ministerstwo kultury. Na koncert przyszło ponad 300 osób, wszyscy byli zachwyceni muzyką organową. My miałyśmy możliwość sprzedania trochę zabawek dziecięcych. Koncerty organowe zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Tak też było i tym razem. Wykorzystaliśmy tą imprezę, żeby sprzedać dewocjonalia i różne rzeczy zrobione przez dzieci ze świetlicy.
Natomiast w pierwszych dniach Nowego Roku odbył się dzień skupienia dla członków Trzeciego Zakonu Dominikańskiego i parafian… Spotkanie prowadziła s. Bernadetta wraz z księdzem proboszczem Adamem. Po południu wszyscy uczestnicy spotkania zebrali się przy szopce w kościele na wspólne kolędowanie, które było przeplatane czytaniem Ewangelii o Bożym Narodzeniu. Na to kolędowanie przyszły również dzieci, które brały udział w Jasełkach.

s. Bernadetta Gratkowska OP