parallax background

Okres świąteczny w Ułan – Ude

21 stycznia, 2021
Z kolędą misyjną w domu
22 grudnia, 2020
Mamy postulantkę w Kamerunie
11 października, 2021
Z kolędą misyjną w domu
22 grudnia, 2020
Mamy postulantkę w Kamerunie
11 października, 2021

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia zaczęły się dużo wcześniej. Co roku dzieci z naszej świetlicy przygotowywały Jasełka. W tym roku, w związku z epidemią, postanowiłyśmy nagrać film. W świetlicy zrobiliśmy dekorację, gdzie nagrywałyśmy różne sceny do Jasełek. Nasi mali aktorzy spisali się bardzo dobrze, wyszedł piękny film o Bożym Narodzeniu, który pokazaliśmy parafianom w Święta. Przedtem zorganizowałyśmy również wystawę dziecięcych prac.

W związku z ograniczeniami epidemii nie było wspólnej Wigilii dla parafian, na którą co roku przychodziło do 50 osób. Teraz było tylko 9 osób, panowała rodzinna atmosfera, śpiewaliśmy wspólnie kolędy po rosyjsku i po polsku i było wiele radości. Już o godz. 20.00 odbyła się Pasterka.

W Boże Narodzenie na Mszy św. o godz. 11.00, dwoje dzieci, Kostia i Ksiusza, przystąpiło po raz pierwszy do Komunii św., a dzień wcześniej byli oni u pierwszej spowiedzi. Główna Msza św. mogła być dopiero wieczorem, aby ludzie mogli przyjść na nią po pracy, ponieważ 25 grudnia w Rosji nie jest dniem wolnym od pracy. Na tę Mszę św. przyszła również młodzież z prawosławnej cerkwi wraz ze swoim duchownym ojcem.
W okresie świątecznym co roku przygotowywałyśmy choinkę dla dzieci, na którą przychodził tradycyjny Dziadek Mróz. Obecnie dzieci otrzymały paczki w okresie świątecznym.

Zaraz po Nowym Roku w naszej irkuckiej katedrze odbył się XVI Festiwal Bożonarodzeniowych Jasełek. Przez ostatnie kilka lat jeździliśmy z dziećmi na ten festiwal, była to dla nich wielka wyprawa. W tym roku ze względu na epidemię i różne ograniczenia, zostały pokazane Jasełka jako film i tym sposobem wzięliśmy udział w Festiwalu.

Również w okresie świątecznym dwie dorosłe osoby, Siergiej i Marina, otrzymały po długim przygotowaniu sakrament chrztu świętego.

W tym też czasie odbył się dzień skupienia dla członków Trzeciego Zakonu z naszej parafii. Podczas spotkania tercjarzom przybliżyła została postać Matki Kolumby Białeckiej. W tym roku nasz Zakon obchodzi także Jubileusz 800 - lecia od śmierci św. Dominika. Było to braterskie spotkanie i okazja do wspólnej modlitwy. Duchowo z nami łączyły się Swietłana z Angarska i Jekatierina z Mongolii.

s. Bernadetta Gratkowska OP