II Niedziela Wielkiego Postu – rok C
12 marca, 2022
V Niedziela Wielkiego Postu – rok C
2 kwietnia, 2022
Wj 3, 1-8a. 13-15

Historia Mojżesza oglądającego gorejący krzew wydarzyła się tak bardzo, bardzo dawno temu. Coraz bardziej jednak przekonuję się, że ona wciąż się dzieje…

„Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. Mojżesz widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego.”

Przychodzę do kościoła… widzę wyeksponowaną monstrancję. Czy nie wygląda ona jak płonąca pochodnia? A w środku niej On – Żywy Bóg w Najświętszym Sakramencie. To On jest żywym Ogniem miłości...
Matka Kolumba Białecka mówiła: Przy Najświętszym Sakramencie serce się rozpala. Doświadczenie tego uczy. Czy chcę doświadczyć, jak moje serce zapala się ogniem Jego miłości?

„Zdejmij sandały z nóg, gdyż miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą”.

Jak bardzo podczas adoracji towarzyszy mi myśl, że to rzeczywiście jest On sam? Czy mam świadomość, że staję przed moim Stwórcą i Bogiem? Czy może już tak bardzo oswoiłam się z Jego obecnością, że nie robi już ona na mnie większego wrażenia?

„Dosyć napatrzyłem się na udrękę ludu mego w Egipcie i nasłuchałem się narzekań jego na ciemięzców, znam więc jego uciemiężenie. Zstąpiłem, aby go wyrwać z rąk Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód”.

Praktyka adoracji Najświętszego Sakramentu uczy, że gdy przychodzimy do Niego z sercem ściśniętym udręką, następuje walka. Coś pcha, by uciec z kościoła, nie widać ratunku. Bardzo szybko przychodzi zwątpienie – bo co On może zrobić? Tak, nasz wewnętrzny Egipt próbuje nas przekonać, że nie ma drogi do wolności. A jednak gdy tylko uda nam się przemóc i wytrwać przed Nim, przychodzi światło i ukojenie. Jezus w Eucharystii daje nam siebie, to On jest Ziemią Obiecaną opływającą w mleko i miód.

„Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, cóż im mam powiedzieć?» Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «Jestem, który jestem».”

Czy w Najświętszym Sakramencie nie objawia się najpiękniej Imię Boga? Tak, za każdym razem, gdy na Niego patrzymy, możemy powiedzieć: ON JEST. On TU jest. To jest najbardziej realna Obecność na świecie. Już nigdy nie będziemy sami…