parallax background

Jubileusz Parafii w Ułan – Ude

5 sierpnia, 2019
Wakacje nad Bajkałem
4 sierpnia, 2019
XXIX Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Irkucku
5 sierpnia, 2019
Wakacje nad Bajkałem
4 sierpnia, 2019
XXIX Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Irkucku
5 sierpnia, 2019

28 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w naszej parafii w Ułan – Ude odbył się odpust połączony z podwójnym jubileuszem. Dokładnie 110 lat temu, w 1909 roku, odbyło się poświęcenie pierwszego kościoła parafialnego. Dokonał go bp Jan Cieplak z Mohylewa. Po rewolucji w Rosji wiele kościołów zostało zamkniętych. Los ten stał się także udziałem naszego kościoła w Ułan – Ude (wówczas Wierhnieudyńsku), który w 1930 rok został zamieniony na kino i stołówkę.

W latach 50 i 60 – tych ubiegłego stulecia w Buriacji w ukryciu pracowali dwaj kapłani: ks. Petras Jasas oraz ks. Petras Lignuaris. Potajemnie sprawowali oni Eucharystię, chrzcili, błogosławili śluby, spowiadali oraz udzielali Komunii świętej.

Odrodzenie parafii nastąpiło dopiero pod koniec lat 90 – tych XX wieku. 20 lat temu, 31 sierpnia 1999 roku zarejestrowana została parafia. Nasz drugi jubileusz jest więc związany z odrodzeniem wspólnoty.

W uroczystościach wziął udział ks. Bp Cyryl Klimowicz z Irkucka oraz księża z naszego dekanatu. Główne uroczystości odbyły się podczas Mszy świętej. Po zakończeniu Eucharystii dzieci przedstawiły krótki spektakl o historii naszej parafii. Na zakończenie odbył się poczęstunek dla parafian i naszych gości.

Dziękujemy Bogu za dar istnienia parafii w Ułan - Ude i prosimy o dalsze błogosławieństwo w pracy na tych terenach.

s. Bernadetta Gratkowska OP