Paralaksa tła

Kolejny spektakl „Ballady o Mistrzu”

21 listopada, 2018
Ofiarowanie NMP
21 listopada, 2018
Śpiewajcie Panu nową pieśń…
22 listopada, 2018

"Dzikie koty" z kłodzkiego ZSO im. B. Chrobrego pod wodzą Siostry Benedykty po raz kolejny zabiorą widzów w świat Poezji Mistrza. Spektakl "Ballada o Mistrzu" wystawiony zostanie w piątek, 30 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Zdrojowym im. M. Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju.

  Tytułowy Mistrz to Adam Mickiewicz. Samotny, niezrozumiany, w obcym świecie: obcym nie tylko dlatego, że na emigracji w Paryżu otaczają go ludzie mówiący innym językiem, nie rozumiejący polskości, lecz OBCYM przede wszystkim mentalnie… I nagle przychodzi do niego Poezja – jego miłość życia i zarazem utrapienie. Błogosławieństwo i przekleństwo. Ta, która naznaczyła Mistrza geniuszem i… piętnem dziwaka. Wraz z Poezją pojawiają się postacie i słowa z utworów Wieszcza: Dziadów, Ballad i romansów, Pana Tadeusza… I jeszcze jego ukochana Maryla, która go zostawiła i wybrała (jakże to banalne!) bogatego hrabiego. Zaczyna się swoisty obrzęd „dziadów”: wywoływanie duchów przeszłości. Podróż w głąb własnych tęsknot i wspomnień: „kraju lat dziecinnych”. A wszystko to opowiedziane w lekkiej, barwnej formie musicalu z porywającą muzyką Przemysława Piechockiego.

  Dlaczego „ballada”? Tytuł oczywiście nawiązuje do Ballad i romansów, ale kojarzy się także z opowieścią śpiewaną przy kominku, u progu nocy, w której – jeśli będziemy cicho – być może usłyszymy szepty Młodzieńca, Świtezianki, Guślarza, zjaw i rusałek… Opowieścią pełną nostalgii, a jednak nie pozbawioną ironii, kryjącą w sobie tajemnicę, a jednak trochę zabawną.

Ballada o Mistrzu Musical inspirowany twórczością Adama Mickiewicza

Scenariusz i reżyseria: s. Benedykta Karolina Baumann OP
Muzyka: Przemysław Piechocki
Asystent reżysera i odtwórczyni roli Poezji: Magdalena Kurowska (uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku)
W roli Mistrza: Kacper Górak (uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku)

Aktorzy: uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku – Agata Banaszewska, Sylwia Bernaś, Donata Borkowska, Kornel Bujak, Jakub Chmielowiec, Ewelina Cienkosz, Aleksandra Grochowska, Adrian Janicki, Emilia Jeziorek, Klaudia Kaczmarek, Karolina Kud, Adrianna Kwiatkowska, Klaudia Lasocka, Paulina Michalska, Alina Pluta, Jaśmina Raczkiewicz, Michał Rolak, Emilia Rus, Martyna Sadowska, Paulina Sokołowska, Filip Sularczyk, Karol Szybiak, Julia Wnuk - Lipińska, Patrycja Warwarko, Anna Wasielewska, Dominika Zielińska

Muzycy - uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku:
Kamil Bednarczyk (klarnet)
Ewa Dobrzycka (wiolonczela)
Jakub Fila (pianino)
Bartłomiej Pacan (wiolonczela)
Karolina Sobczyńska (pianino)

s. Benedykta Karolina Baumann: dominikanka, katechetka w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jej pasją jest literatura i teatr. Wszędzie, gdzie tylko jest, zakłada grupy teatralne i prezentuje z dziećmi, młodzieżą czy osobami niepełnosprawnymi spektakle o zróżnicowanej tematyce: baśnie, adaptacje literatury pięknej, scenariusze autorskie czy widowiska o tematyce religijnej. Jest autorką powieści Na końcu schodów (Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2015) i pracuje nad kolejną książką, a także libretta do musicalu o bł. Siostrze Julii Rodzińskiej Miłość zmartwychwstała (premiera we Wrzesińskim Ośrodku Kultury w październiku 2016).

Przemysław Piechocki: absolwent prawa na UAM oraz dyrygentury na Wydziale IV Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pracuje jako organista w parafii Św. Jadwigi Królowej we Wrześni i we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. W obu miejscach prowadzi chóry. Muzyka jest jego miłością życia. Skomponował Oratorium o Świętej Jadwidze (2015) oraz muzykę do musicali Ballada o Mistrzu (prapremiera w Domu Pomocy Społecznej w Mielżynie w czerwcu 2015 pod tytułem Dziady i ballady czyli Mickiewicz w Mielżynie) oraz Miłość zmartwychwstała (premiera we Wrzesińskim Ośrodku Kultury w październiku 2016).

Serdecznie zapraszamy!