parallax background

Pielgrzymka bialskiej wspólnoty

23 października, 2019
Rekolekcje Fraterni w Ułan – Ude
21 października, 2019
Żywa pamięć o Siostrze Judycie
23 października, 2019
Rekolekcje Fraterni w Ułan – Ude
21 października, 2019
Żywa pamięć o Siostrze Judycie
23 października, 2019

Pielgrzymka wspólnoty Sióstr Dominikanek z Białe Niżnej; 14-17. 10. 2019 r.
(Częstochowa-Licheń-Kalisz-Toruń-Gniezno-Mielżyn
)

Nasz pielgrzymi szlak rozpoczęłyśmy od Jasnej Góry. Dotarłyśmy tutaj w godzinach popołudniowych. Nasze kroki skierowałyśmy do Matki Bożej, gdzie w pokornej modlitwie powierzałyśmy nasze intencje. Spacerowałyśmy także po jasnogórskim wzgórzu, podziwiając uroki złotej, polskiej jesieni. O 21. 00 wzięłyśmy udział apelu jasnogórskim. Następnego dnia rano uczestniczyłyśmy we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Z wdzięcznością i wzruszeniem pożegnałyśmy Matkę Bożą.

Następnie pojechaliśmy do Kalisza, aby odwiedzić Sanktuarium św. Józefa. Mogłyśmy nie tylko się pomodlić, ale i zwiedzić to piękne miejsce. Udałyśmy się również do bardzo wymownej i poruszającej kaplicy poświęconej księżom męczennikom z Dachau, która znajdowała się w podziemiach sanktuarium. Kolejnym punktem naszej pielgrzymki był Licheń. Tam miałyśmy dużo czasu na zwiedzenie Sanktuarium. Byłyśmy pod wielkim wrażeniem jego wielkości i przepychu. Nie sposób było nie odwiedzić też kaplicy poświęconej 108 męczennikom z II wojny światowej, wśród których znajduje się nasza bł. S. Julia Rodzińska. Po krótkiej modlitwie kontynuowałyśmy zwiedzanie tej monumentalnej świątyni. Wizytę zakończyłyśmy Mszą św. i nabożeństwem różańcowym w Kościele św. Doroty.

Trzeciego dnia naszej pielgrzymki uczestniczyłyśmy we Mszy św. w toruńskim sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji. Głównym celebransem był ks. Bp Andrzej Suski, który modlił się z nami w rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża. W Eucharystii brali również udział przedstawiciele służby zdrowia, z racji święta św. Łukasza. Przywieźli oni ze sobą relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, które, po zakończeniu Mszy św. ucałowałyśmy, jak również relikwie św. Jana Pawła II. Następnie udałyśmy się do kaplicy upamiętniającej polskich męczenników i ofiar Holocaustu. Były tam również „relikwie” naszej bł. S. Julii Rodzińskiej OP. Oczywiście nie mogłyśmy nie udać się na zwiedzanie Starego Miasta. Zobaczyłyśmy piękne, kolorowe, zabytkowe kamienice, krzywą wieżę, pomnik Mikołaja Kopernika. Spróbowałyśmy także legendarnych toruńskich pierników. Ostatnim punktem dnia było udanie się do siedziby Radia Maryja i TV Trwam, gdzie poznałyśmy historię ich powstania.

Ostatni dzień był dla nas wielką niespodzianką. Po Mszy św. i śniadaniu u naszych Sióstr w Mielżynie, gdzie nocowałyśmy, udałyśmy się na spotkanie… z Prymasem Polski, Abp. Wojciechem Polakiem. Zostałyśmy bardzo miło i życzliwie przyjęte. Wychodząc z Pałacu Arcybiskupa, spotkałyśmy Marcina Zielińskiego. Wizytę w Gnieźnie zakończyłyśmy zwiedzaniem katedry, gdzie poznałyśmy nie tylko historię św. Wojciecha ale i zobaczyłyśmy znane nam tylko z lekcji historii drzwi gnieźnieńskie.

Siostry Postulantki