Czy warto się wpatrywać w osoby, które żyły wiele dziesiątek czy setek lat temu? I czy nam współczesnym jest potrzebna religijna literatura minionych epok, przesycona baśniowością, naiwną wiarą i archaicznymi zwrotami? Spróbujmy! Lektura pism Katarzyny ze Sieny - Świętej z XIV-wiecznej Italii – zdaje się potwierdzać trafność stwierdzenia, że „słowa mistyków są echem słowa Bożego, a raz przekazane stają się na zawsze bogactwem Kościoła”, by lepiej przeżywać współczesność: historię, w którą wkracza Bóg przemieniając zarówno człowieka, jak i świat, w którym on żyje. Katarzyna to Święta wielkich kryzysów światowych, wielkich zakrętów historii Kościoła, – pisał arcybiskup Bordeaux P. Richaud - Święta tych, którzy kochając Chrystusa, mają nieprzyjaciół wewnętrznych i zewnętrznych. Któż ich nie ma?
Katarzyna mająca w sobie „coś” tajemniczego, fascynującego, przykuwającego uwagę, zaciekawia i inspiruje. Nie jako ta, której miejsce jest w legendzie, bo chciała zdobyć i zmienić świat naiwnym uczuciem – ale jako kobieta umiejąca żyć słowem Boga, wiarą i miłością prawdy w konkretnych warunkach historycznych.
Pierścień
„… Boża Rodzicielka ujęła swą najświętszą dłonią prawicę Katarzyny i wyciągnęła ją do Syna prosząc, aby raczył ją sobie poślubić w wierze. Jednorodzony Bóg łaskawie wyraził zgodę i podał Katarzynie złoty pierścień ozdobiony wokół czterema perłami, zaś na samym środku pierścienia błyszczał przepiękny diament […]. Widzenie zniknęło, ale pierścień na jej palcu pozostał już na zawsze. Jednak inni go nie widzieli…” Legendy dominikańskie
Wiedzieć kim się jest. Po co się żyje. Podjąć decyzję i być wiernym. Mieć pewność. Przyjąć wybór. Zrozumieć powołanie. Znaleźć sens. Rozpoznać zadanie. Odpowiedzieć. Pójść własną drogą.
Katarzyna powiedziała o Bogu, że On jest Tym, który daje człowiekowi wolę i zdolność, możność i umiejętność służenia – więc bycia dla…, dziś powiedzielibyśmy: proegzystencji; bo być chrześcijaninem oznacza przejść od bycia dla siebie ku byciu dla innych. W zasadzie dla wyraża się podstawowe przykazanie chrześcijańskiej egzystencji. Zrezygnuj z koncentracji życia na własnym ja. Bądź jak Jezus – cały dla Ojca, cały dla nas. Sieneńska Święta podpowiada: „Kochamy, bo jesteśmy najpierw pokochani przez samą Miłość, a mając duszę stworzoną i przeznaczoną do miłości – nie możemy żyć inaczej”.
Zatem: pomyśl o drodze życia toskańskiej Świętej i o swoich decyzjach. Twoich wyborach, twoim szlaku. Twoim powołaniu, twojej wierności.