parallax background

Pomóżmy zbudować kościół

5 grudnia, 2020
Kapliczka w Jaśniszczach
26 listopada, 2020
Jedno serce, jeden duch…
12 grudnia, 2020
Kapliczka w Jaśniszczach
26 listopada, 2020
Jedno serce, jeden duch…
12 grudnia, 2020

Siostry dominikanki głoszą Jezusa na Czarnym Lądzie w Kamerunie. Kiedy pierwsze siostry (S. Dominika Kijowska i S.Elekta Zwolińska) przyjechały na nowo powstającą placówkę w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Bertoua – Mokolo IV, zastały bardzo skromne warunki życiowe. Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie również mieszkał skromnie: w kredensie, bo bezpieczniejszego miejsca nie było w izbie, przylegającej do sali parafialnej, w której do dziś sprawowane są Msze Święte.

Siostry postarały się o drewniane, przenośne Tabernakulum dla Pana, a kilka lat później przybył polski misjonarz i rozpoczął z wiernymi budowę kościoła. Powstały fundamenty i mury nowej świątyni. Niestety, polski ksiądz musiał wyjechać i budowa zatrzymała się na kilkanaście lat, a Pan Jezus nadal został bez dachu nad głową.

Parafia w tym czasie została podzielona na kilka nowych parafii. Dwóch kolejnych (miejscowych) proboszczów nie dało rady postąpić z budową, a trzeci prędko zmarł. Dwa lata temu nastał kolejny, bardzo zdeterminowany, zaczął czynić konkretne przygotowania do kontynuowania budowy, ale w lipcu 2020 roku parafia została po raz kolejny podzielona (na dwie nowe), co jeszcze zmniejszyło materialne możliwości kontynuowania budowy. Niedokończony kościół znalazł się w granicach nowej parafii, mało liczebnej. Parafianie w większości żyją z uprawy ziemi (ręcznej, bo maszyn tam nie ma), żyją i pracują w bardzo trudnych warunkach, a zły stan drogi oddzielającej ich od miasta utrudnia sprzedaż płodów rolnych, dostęp do szkół i ośrodków zdrowia. Ludzie zmagają się z wieloma wymiarami ubóstwa. Ks. proboszcz i ks. wikary z parafianami uprawiają maniok, kukurydzę i orzeszki ziemne, aby pozyskać choć część pieniędzy na budowę kościoła. Uprawy jednak wymagają czasu, a ten już odcisnął się niekorzystnie na stanie niszczejących murów. Architekt przynagla do pośpiechu, by nie zmarnować tego co już jest wybudowane. Niewielkie oszczędności parafii nie wystarczą.

Nasze siostry chcą pomóc w dokończeniu tego Domu Bożego, dlatego proszą Cię o wsparcie.

Jeśli możesz, wesprzyj akcję : « Daj Dom Bogu » na: zrzutka.pl.

(Akcja została zorganizowana przez przyjaciół sióstr, a patronuje jej diecezjalne Radio Fara w Przemyślu).

Parafianie, księża i siostry otaczają wszystkich dobroczyńców modlitwą.


s. Klara Majcher OP