parallax background

Przy stole ze św. Dominikiem

7 stycznia, 2021
Wybrać drogę – s. Felicyta
7 stycznia, 2021
Okres świąteczny w Ułan – Ude
21 stycznia, 2021
Wybrać drogę – s. Felicyta
7 stycznia, 2021
Okres świąteczny w Ułan – Ude
21 stycznia, 2021

Mszą świętą sprawowaną w Bolonii przy grobie św. Ojca Dominika rozpoczął się wczoraj Jubileusz osiemsetnej rocznicy śmierci Założyciela naszego Zakonu. Będzie on trwał do 6 stycznia 2022 roku.

Hasło roku jubileuszowego to: „Przy stole ze św. Dominikiem”. Jak pisał w liście zapowiadającym Jubileusz Generał Zakonu Kaznodziejskiego o. Gerard Timoner, inspiracją do wyboru tematu stał się stół z Mascarelli, na którym namalowano pierwszy portret św. Dominika po jego kanonizacji.

Nasze jubileuszowe świętowanie to okazja do podjęcia refleksji nad następującymi pytaniami: Co to znaczy dla nas być przy stole ze świętym Dominikiem tu i teraz (hic et nunc)? W jaki sposób jego życie i dzieło inspiruje nas i zachęca do dzielenia życia, wiary, nadziei i miłości, naszych dóbr duchowych i materialnych, tak aby i inni mogli zostać nakarmieni przy tym samym stole? W jaki sposób ten stół może stać się miejscem łamania słowa i Chleba Życia? – pisał o. Generał.

Św. Dominik Guzman założył Zakon Kaznodziejski w 1216 roku. Zmarł 6 sierpnia 1221 roku w Bolonii.

Niech ten rok, w którym szczególnie pamiętamy także o naszej Założycielce, Matce Kolumbie Białeckiej, będzie dla nas powrotem do źródeł naszej duchowości, byśmy z nich czerpali inspirację dla naszego tu i teraz w Kościele.