parallax background

Spotkanie w Łucku z Pierwszą Damą RP

29 listopada, 2023
Zjazd Sióstr Przełożonych
19 listopada, 2023
Jubileusz w Gdańsku
20 grudnia, 2023
Zjazd Sióstr Przełożonych
19 listopada, 2023
Jubileusz w Gdańsku
20 grudnia, 2023

24 listopada 2023 roku, w ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” do Łucka w Ukrainie przyjechała Pierwsza Dama Polski, pani Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama spotkała się z przedstawicielami kilkudziesięciu organizacji polskich i duchowieństwa z Łuckiego Okręgu Konsularnego.

Organizacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” już od wielu lat pomaga naszym rodakom mieszkającym w Ukrainie, ale też w innych państwach dawnego tzw. bloku wschodniego. Obecnie, po wybuchu wojny, pomoc jest świadczona wszystkim, którzy nie wyjechali z Ukrainy i zmagają się z trudnymi warunkami wojennej rzeczywistości. Od początku wojny udało się zorganizować prawie 80 transportów z pomocą humanitarną na Ukrainę, a także przeprowadzić szkolenia medyków pracujących w strefach frontowych.

Podczas spotkania z Pierwszą Damą RP Panią Prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą miałam możliwość podziękować w imieniu nas Sióstr Dominikanek pracujących w Ukrainie, żołnierzy, uchodźców oraz rodziców naszych uczniów za przekazaną już niejednokrotnie pomoc humanitarną. Wyrazem naszej wdzięczności był obraz namalowany przez dziewięciolatkę, Złątę Dumską, pod czujnym okiem jej nauczyciela - Ostapa Baranowskiego. Rodzice naszych uczniów z Oratorium u Dominikanek w Czortkowie złożyli także podziękowanie pisemne na ozdobnym dyplomie.

Pani Prezydentowa podziękowała obecnym na spotkaniu za przywiązanie do języka polskiego i wiary katolickiej oraz pielęgnowanie tożsamości. Zapewniła również, że sprawy Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju są bardzo ważne nie tylko dla niej, ale także dla Prezydenta Andrzeja Dudy.

Pierwsza Dama RP doceniła też zaangażowanie mieszkających w Ukrainie Polaków: „Zdaję sobie sprawę, że patriotyczne wychowanie młodych ludzi, urodzonych poza krajem pochodzenia ich przodków, stanowi ogromny wysiłek. Dziękuję za przekazywanie bardzo pozytywnego wizerunku Ojczyzny. Jesteście Państwo najlepszymi ambasadorami polskości”. Zwróciła też uwagę, że edukacja polonijna to kapitał na przyszłość i doskonałe narzędzie do budowania narodowej tożsamości wśród młodych.

W czasie spotkania poruszano też tematy związane z obecną sytuacją, wojną i jej konsekwencjami, jakich także my doświadczamy, pracując w kraju ogarniętym wojną. Polskie organizacje są mocno zaangażowane w pomoc potrzebującym ofiarom rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Już na samym początku rosyjskiej agresji z Kancelarii Prezydenta nasze oba klasztory w Żółkwi i Czortkowie otrzymały pomoc humanitarną dla wojska i ludności cywilnej . Następne wsparcie przyjechało podczas wizyty Pierwszej Damy w Żółkwi 7 czerwca 2022 roku, jaka miała miejsce w Sobotniej Szkole Języka Polskiego prowadzonej przez nasze Siostry w Żółkwi.

Pragniemy, aby podziękowanie, jakie złożyłyśmy na ręce Pierwszej Damy RP, objęło wszystkie osoby i organizacje zaangażowane w pomoc naszym podopiecznym w Ukrainie. Każdy dzień wojny wiąże się z ogromną niepewnością, często rodziny stoją w obliczu groźby utraty najbliższych, zmagają się z niedostatkiem materialnym, strachem, lękiem. Pracując tu, staramy się wnosić ciepło i dobro w tę trudną rzeczywistość. Spotkanie z Panią Agatą Kornhauser-Dudą, Pierwszą Damą RP, było także takim światełkiem w wojennej rzeczywistości.


s. Marcelina