Paralaksa tła

Św. Pius X i bł. Imelda

21 sierpnia, 2018
XXVI Nadzwyczajna Kapituła Generalna
19 sierpnia, 2018
180 rocznica Urodzin Matki Kolumby Białeckiej
23 sierpnia, 2018

Co łączy Świętego Piusa X z błogosławioną Imeldą Lambertini, młodziutką dominikanką? Oboje bardzo wcześnie pragnęli przyjmować Jezusa w Eucharystii.

Podobno mały Giuseppe Sarto nie mógł zrozumieć, dlaczego tak długo musi czekać na przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej, skoro gorąco wierzył, że to Zbawiciel obecny jest pod Postaciami Chleba i Wina.

Imelda wielokrotnie prosiła o możliwość przyjęcia Jezusa Eucharystycznego, jednak nigdy nie otrzymała pozwolenia. Dopiero sam Jezus spełnił jej pragnienie i w cudowny sposób ukazał się nad klęczącą Siostrą. Po przyjściu kapłana unosząca się Hostia spoczęła na patenie, a ksiądz udzielił Komunii Imeldzie. Jej serce nie mogło pomieścić tak wielkiej radości; po chwili dziewczynka odeszła z tego świata, by pozostać na zawsze zjednoczona z Jezusem, którego tak bardzo pokochała. To gorące pragnienie przyjęcia Komunii dobrze zapamiętał papież Pius X, którego wspomnienie dziś obchodzimy. To on dekretem Quam singulari Christus amore z 8 sierpnia 1910 roku zezwolił dzieciom na przystąpienie do Stołu Pańskiego. Ta decyzja spotkała się z wielką radością wśród wiernych. Papież ogłosił też bł. Imeldę Lambertini patronką dzieci pierwszokomunijnych.

Może dziś, we wspomnienie tego wielkiego Pasterza warto podziękować Bogu za dar Jego obecności w Najświętszym Sakramencie oraz za to, że codziennie możemy przyjmować Go w Komunii świętej. Niech św. Pius X i bł. Imelda upraszają nam łaskę coraz gorętszej miłości do Jezusa w Eucharystii.