parallax background

Święci w zasięgu – Matka Boża Płacząca

5 listopada, 2018
Świetlica św. Marcina de Porres w Garoua Boulai
5 listopada, 2018
Bal Wszystkich Świętych
6 listopada, 2018
Świetlica św. Marcina de Porres w Garoua Boulai
5 listopada, 2018
Bal Wszystkich Świętych
6 listopada, 2018

Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w La Salette, położone na wysokości 1800 m n.p.m. pomiędzy górą Planeau (1804 m), a zboczami Gargas (2208 m) i Chamoux (2198 m).

Historia tego niezwykłego miejsca, położonego w przepięknej kotlinie wpleciona jest w życie dwojga dzieci – pastuszków: Maksymina i Melanii. 19 września 1846 roku Matka Boża ukazuje się dzieciom w czasie ich zwykłej, codziennej pracy jaką było strzeżenie krów. I jak przy innych objawieniach, Maryja nie ujawnia od razu swojego imienia. Kobieta, którą widzą jest tak piękna, że dzieci nie znajdują dla niej innego imienia jak tylko: la Belle Dame – Piękna Pani. Ma na sobie złocistą szatę, na której promienieją niezliczone gwiazdy. Korona z róż otacza Jej głowę. W każdej róży lśni świetlisty diament, a całość wygląda jak lśniący diadem królowej. Na długą, białą szatę ma zaś założony złocistożółty fartuch. Na Jej nogach – skromne białe buty, obsypane jednak perłami, a Jej stopy przyozdabia mała girlanda z róż we wszystkich kolorach. Trzeci wieniec z róż okala Jej niebieską chustę na ramionach, na których dźwiga ciężki, złoty łańcuch. Na małym łańcuszku wokół szyi wisi krzyż z młotkiem i obcęgami po bokach. A Chrystusa na krzyżu widzą dzieci, jak gdyby był żywy.

Co najbardziej urzeka w spotkaniu z Maryją, to jej bezpośrednia relacja z dziećmi, która sprawia, że i one czują się w Jej obecności tak bardzo swojo, po prostu dobrze. Na pytanie Maryi: czy dobrze się modlicie, moje dzieci? Obydwoje odpowiadają zupełnie szczerze: Niespecjalnie, proszę Pani. Modlitwa i nawrócenie to orędzie z La Salette. Maryja ukazuje się dzieciom płacząc nad człowiekiem i jego grzechem. Tak bardzo jest wymowna Jej zapłakana twarz ukryta w dłoniach. Tak bardzo ludzka, bo przypominająca smutek płaczącej matki nad zagubionym dzieckiem. Ten obraz Maryi pozostawiony pośród potężnych Alp nie pozwala odejść z tego miejsca obojętnym, nieporuszonym. Na wysokości 1800 m Maryja wciąż pyta każdego kto tu dociera: „Czy dobrze się modlisz moje dziecko?”

Matko Boża z La Salette-módl się za nami!