parallax background

Synod Misyjny Dzieci

27 września, 2022
Pielgrzymka do Gostynia
12 września, 2022
Obraz dla Peru
30 września, 2022
Pielgrzymka do Gostynia
12 września, 2022
Obraz dla Peru
30 września, 2022

Oto relacja uczniów naszej s. Marii z Ogólnopolskiego Synodu Misyjnego Dzieci.

17 września, pod hasłem “Z Ojcem Świętym budzimy do misji”,na terenie Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, odbył się Misyjny Synod Dzieci. Na Synod przyjechały dzieci z całej Polski - reprezentanci 33 diecezji wraz ze swoimi opiekunami. Diecezję krakowską reprezentowała Siostra Maria Żądło Dominikanka z grupą dzieci ze SP nr 72 w Krakowie (Łukaszem Mrowieckim, Mateuszem Mrowieckim, Andrzejem Olejniczakiem i Filipem Sidorowiczem).

Podczas rejestracji diecezjom zostały przydzielone poszczególne kontynenty - naszej diecezji przydzielono Oceanię, której znakiem charakterystycznym były niebieskie koszulki synodalne.

Po uroczystym powitaniu wszystkich uczestników w auli synodalnej, rozpoczęło się spotkanie z s. Robertą Tremarelli z PDMD z Watykanu. Podczas pracy w grupach dyskusyjnych, dzieliliśmy się tym, co dla misji mogą robić dzieci w swoich diecezjach i zastanawialiśmy się, jak można ożywić ducha misyjnego w lokalnych wspólnotach.

Najważniejszą chwilą Synodu była Msza Święta w kościele w Lasku Bielańskim. Przewodniczył ją ks. Salvatore Pennacchio, który jako nuncjusz apostolski jest bezpośrednim przedstawicielem Ojca Świętego w Polsce. Wspólnemu przeżywaniu Eucharystii, towarzyszył śpiew i modlitwa, a sama Msza Św. była transmitowana w internecie.

Po spotkaniu z Panem Jezusem, wszystkie grupy powróciły na teren kampusu, tam czekał na nas ciepły obiad a po nim misyjni wolontariusze z atrakcjami z całego świata. Żołnierze wojska Polskiego, strażacy, policjanci i ratownicy medyczni przygotowali również dla wszystkich wiele niespodzianek i atrakcji. Po zabawach i grach misyjnych zgromadziliśmy się na wspólną Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. bp Jan Piotrowski - przewodniczący komisji Misyjnej KEP. Na koniec, zostaliśmy posłani do swoich diecezji z misją ożywiania Ducha Świętego i szczególnej modlitwy za misjonarzy i mieszkańców przydzielonego nam kontynentu. Naszej diecezji przydzielono każdy 23 dzień miesiąca na tę szczególną modlitwę.

Synod był okazją, aby zauważyć, jak wiele ludzi, w tym dzieci jest zaangażowanych w działalność misyjną. Była to również okazja do poznania wielu nowych osób i zdobycia bogatych doświadczeń. Radość spotkania wróciła z nami do Krakowa wraz z melodyjną piosenką misyjną :-)

Mateusz i Łukasz