Paralaksa tła

Synod Misyjny Dzieci

27 września, 2022
Pielgrzymka do Gostynia
12 września, 2022
Obraz dla Peru
30 września, 2022

Oto relacja uczniów naszej s. Marii z Ogólnopolskiego Synodu Misyjnego Dzieci.

17 września, pod hasłem “Z Ojcem Świętym budzimy do misji”,na terenie Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, odbył się Misyjny Synod Dzieci. Na Synod przyjechały dzieci z całej Polski - reprezentanci 33 diecezji wraz ze swoimi opiekunami. Diecezję krakowską reprezentowała Siostra Maria Żądło Dominikanka z grupą dzieci ze SP nr 72 w Krakowie (Łukaszem Mrowieckim, Mateuszem Mrowieckim, Andrzejem Olejniczakiem i Filipem Sidorowiczem).

Podczas rejestracji diecezjom zostały przydzielone poszczególne kontynenty - naszej diecezji przydzielono Oceanię, której znakiem charakterystycznym były niebieskie koszulki synodalne.

Po uroczystym powitaniu wszystkich uczestników w auli synodalnej, rozpoczęło się spotkanie z s. Robertą Tremarelli z PDMD z Watykanu. Podczas pracy w grupach dyskusyjnych, dzieliliśmy się tym, co dla misji mogą robić dzieci w swoich diecezjach i zastanawialiśmy się, jak można ożywić ducha misyjnego w lokalnych wspólnotach.

Najważniejszą chwilą Synodu była Msza Święta w kościele w Lasku Bielańskim. Przewodniczył ją ks. Salvatore Pennacchio, który jako nuncjusz apostolski jest bezpośrednim przedstawicielem Ojca Świętego w Polsce. Wspólnemu przeżywaniu Eucharystii, towarzyszył śpiew i modlitwa, a sama Msza Św. była transmitowana w internecie.

Po spotkaniu z Panem Jezusem, wszystkie grupy powróciły na teren kampusu, tam czekał na nas ciepły obiad a po nim misyjni wolontariusze z atrakcjami z całego świata. Żołnierze wojska Polskiego, strażacy, policjanci i ratownicy medyczni przygotowali również dla wszystkich wiele niespodzianek i atrakcji. Po zabawach i grach misyjnych zgromadziliśmy się na wspólną Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą poprowadził ks. bp Jan Piotrowski - przewodniczący komisji Misyjnej KEP. Na koniec, zostaliśmy posłani do swoich diecezji z misją ożywiania Ducha Świętego i szczególnej modlitwy za misjonarzy i mieszkańców przydzielonego nam kontynentu. Naszej diecezji przydzielono każdy 23 dzień miesiąca na tę szczególną modlitwę.

Synod był okazją, aby zauważyć, jak wiele ludzi, w tym dzieci jest zaangażowanych w działalność misyjną. Była to również okazja do poznania wielu nowych osób i zdobycia bogatych doświadczeń. Radość spotkania wróciła z nami do Krakowa wraz z melodyjną piosenką misyjną :-)

Mateusz i Łukasz