parallax background

U Matki Kolumby

11 grudnia, 2021
Zakończenie Roku Matki Kolumby
9 grudnia, 2021
Przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej
17 grudnia, 2021
Zakończenie Roku Matki Kolumby
9 grudnia, 2021
Przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej
17 grudnia, 2021

W sobotę, 11 grudnia w naszym klasztorze w Tarnobrzegu - Wielowsi odbyło się wyjątkowe spotkanie z Matką Kolumbą. Rok jej poświęcony co prawda już się zakończył, ale jego dopełnieniem była konferencja dla sióstr. Wzięły w niej udział siostry z różnych placówek naszego Zgromadzenia. Po porannej Mszy Świętej wysłuchały one dwóch wykładów: pierwszy z nich wygłosiła Prof. Monika Waluś z UKSW w Warszawie. Ukazała ona osobę naszej Założycielki w nowym świetle - jako pionierkę wśród wielu kobiet - fundatorek nowych zgromadzeń żeńskich w Polsce w XIX wieku. Prelegentka zwróciła także uwagę na wyjątkowość duchowego przekazu Matki Kolumby i jego teologiczną głębię.

Następnie s. Kazimiera Korzeniewska odnosząc się do początków naszego Zgromadzenia pokazała na podstawie tekstów źródłowych z czym mierzyło się pierwsze pokolenie dominikanek, jak wyglądały realia w nowopowstającym Zgromadzeniu i jak duży był jego zasięg oddziaływania, pomimo skromnych początków.

W części popołudniowej siostry mogły obejrzeć film przygotowany przez Fundację Sióstr św. Dominika. Siostra Mateusza oprowadziła nas w nim po miejscach związanych z naszą Matką znajdujących się na terenie Ukrainy.

Spotkanie zakończyło się modlitwą różańcową przed Najświętszym Sakramentem, którą poprowadziły siostry postulantki.