IV Niedziela zwykła – rok C
30 stycznia, 2022
VIII Niedziela zwykła – rok C
27 lutego, 2022
IV Niedziela zwykła – rok C
30 stycznia, 2022
VIII Niedziela zwykła – rok C
27 lutego, 2022
"Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi.” (Łk 6, 27).

Program Jezusa wydaje się niewykonalny i tak bardzo sprzeczny z tym, co dzieje się w moim życiu, kiedy wzbiera we mnie złość na kogoś, kto choćby powiedział mi coś przykrego. Sprzeczny także z tym, co się teraz dzieje w Europie, kiedy jesteśmy na granicy wojny. Nikt nie chce ustąpić, choć przecież historia dała nam niejedną okrutna lekcję, czym jest wojna.

Tymczasem Jezus mówi: NADSTAW DRUGI POLICZEK. Brzmi to jak zachęta do bycia naiwniakiem w świecie pełnym cwaniactwa. Bezbronnym w świecie agresji. Owcą w stadzie wilków.

I tak rzeczywiście jest. Tyle tylko, że nie wchodzimy w ten świat wilków sami. Człowiek SŁUCHAJĄCY Jezusa wie, że z nim jest Ten, który zwyciężył śmierć, cwaniactwo i agresję. Ten, który jako jedyny daje moc przeciwstawiania się złu.

Tylko z Jezusem mogę „nadstawić drugi policzek”, a więc przebaczyć, zaniechać zemsty, zrobić coś dobrego dla mojego wroga.

Choćby się za niego pomodlić.