parallax background

Wspomnienia z Lednickich rekolekcji

13 listopada, 2019
Seminarium „Katolicy w świecie internetowym”
9 listopada, 2019
W szkole św. Alberta Wielkiego
15 listopada, 2019
Seminarium „Katolicy w świecie internetowym”
9 listopada, 2019
W szkole św. Alberta Wielkiego
15 listopada, 2019

W dniach 7–13 lipca odbyły się Wakacje na Polach Lednickich. Przeżyliśmy razem tydzień z duchowością dominikańską. Przez ten czas poznawaliśmy historię duchowości Zakonu Kaznodziejskiego i odkrywaliśmy, do czego Pan Bóg może nas wzywać. Codziennie mogliśmy wysłuchać nauk ojca Krzysztofa Pałysa OP.

Poranki rozpoczynaliśmy jutrznią w kaplicy. W ciągu dnia trzykrotnie braliśmy udział w spotkaniach, które prowadziły dla nas siostry i bracia, a około 15:00 odmawialiśmy wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Wieczorem uczestniczyliśmy w Mszy św., a niekiedy także w adoracji Najświętszego Sakramentu, którą jednego dnia urozmaiciły swoim świadectwem osoby ze wspólnoty św. Jacka, działającej przy poznańskich Dominikanach. Na co dzień pomagaliśmy też w ośrodku na Lednicy, który gościł nas podczas rekolekcji. W czasie codziennych nauk mogliśmy m.in. wysłuchać konferencji o brewiarzu i pracować w grupach. Jednymi z naszych zadań była rywalizacja w quizie o duchowości dominikańskiej, a także odegranie fragmentów Biblii np. przez pantomimę. Mieliśmy też okazję napisać własne „kazanie”, w którym poruszaliśmy tematy życia zakonnego, małżeńskiego i pustelniczego.

Jedna z Eucharystii odbyła się nad jeziorem Lednickim. Po niej przedstawialiśmy scenkę do Ewangelii o uczniach idących do Emaus, dzieląc się na role i przedstawiając ją w sposób współczesny. Nad jeziorem odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne i odmówiliśmy wspólnie Lednicki Akt Wyboru Chrystusa, który potwierdziliśmy symbolicznym „przeskokiem przez bramę rybę”. Nauczyliśmy się też pleść różańce ze sznurka i odbyliśmy dwugodzinną pielgrzymkę do parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskej w Węglewie. W piątek obchodząc Pola Lednickie odprawiliśmy drogę krzyżową. Spędzaliśmy ze sobą bardzo dużo czasu. Wieczorami zawsze zasiadaliśmy razem i integrowaliśmy się przez różne gry, zabawy, czy tańce. Pływaliśmy kajakami i braliśmy udział w grze terenowej, którą zorganizowali dla nas siostry i bracia. Na koniec mogliśmy podzielić się tym, co przeżyliśmy w ciągu tego tygodnia.

Spędzony na Lednicy czas pozwolił nam zbliżyć się do Boga i spojrzeć na swoje powołanie. Zachęceni do przemyśleń i modlitwy o nie oraz obdarzeni dziesiątką różańca, którą możemy do tego wykorzystywać, wyjechaliśmy szczęśliwi do domów.

Ola Baranowska